Pistacio's

Discussion in 'Food Forum' started by .45Kevin, Oct 1, 2005.

  1. .45Kevin

    .45Kevin Weapons Trainer

    Messages:
    200
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Jan 24, 2003
    Location:
    East coast
    My wife introduced me to them. How did I live without them? Man I can't stop eating them!!!;f
     
  2. Mild Bill

    Mild Bill Millennium Member

    Messages:
    2,748
    Likes Received:
    5
    Joined:
    Oct 18, 1999
    Location:
    Tampa, Florida
    Walgreen's big bag for like $3.00...
    Thank God they're low carb too... like Almonds...

    ;c
     

  3. The Pontificator

    The Pontificator Angry Samoan

    Messages:
    4,497
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Sep 18, 2000
    Location:
    Grumpyville
    The Wal-Mart ones are very good but the price is getting out of hand. A bag used to cost around 2.25. I think that they're in the $3-4 range now.

    That still isn't bad considering that in the early 80's the cost of pistachios was astonomical. At that time Iran was the world's largest producer of pistachio nuts. California growers now account for a large part of US production these days.
     
  4. The Pontificator

    The Pontificator Angry Samoan

    Messages:
    4,497
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Sep 18, 2000
    Location:
    Grumpyville
  5. Mild Bill

    Mild Bill Millennium Member

    Messages:
    2,748
    Likes Received:
    5
    Joined:
    Oct 18, 1999
    Location:
    Tampa, Florida
    Good job Pont... I always wondered why they used to be so expensive and now aren't...

    ;c
     
  6. TKM

    TKM Shiny Member Lifetime Member

    Messages:
    1,654
    Likes Received:
    42
    Joined:
    Mar 18, 2000
    Location:
    Just another ball of mud.
    Beware the dreaded "green death" pistachio fart.

    Sure a bunch of draft beer and a pound of pistachios seems like a good idea. Plan to spend some time outdoors. ;Q
     
  7. The Pontificator

    The Pontificator Angry Samoan

    Messages:
    4,497
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Sep 18, 2000
    Location:
    Grumpyville
    You won't have any irregularity problems if you eat pistachios. ;C

    Supermarket had 1 lb. bags of "stachios" for $4.99 that seemed a little steep so I passed. I'll check out Walgreens and Wally World.
     
  8. EUPHER49

    EUPHER49

    Messages:
    245
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Jul 22, 2001
    Location:
    SEPA
    I could always tell if my kids had raided my Pistaccio stash...pink thumbs!!:)


    Now that they're grown I get the white ones....
     
  9. VictorLouis

    VictorLouis

    Messages:
    421
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Mar 2, 2001
    Location:
    Phoenix, AZ
    The 99-Cents Only chain always has 5-6oz(?) bags hanging from point-of-purchase racks. Even after they're shucked, you end up with enough to satisfy the craving.:)
     
  10. nickg

    nickg

    Messages:
    640
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Jan 16, 2002
    they're expensive here, about $3.99 a pound. the only thing i like more than pistachios are CASHEWS!!!!!! my problem is i can't put the bag down once i start. and cashews wreak havoc on my lower tract ;f , but well worth it!! ;f
     
  11. heyTJ

    heyTJ Giddy up!

    Messages:
    991
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Dec 14, 2001
    Location:
    475' above sea level
    Pistacio's, they use to be one of my favorite snacks.
    After I found out I have diverticulitis they went to the no eat list.


    TJ
     
  12. lwt210

    lwt210

    Messages:
    1,933
    Likes Received:
    1
    Joined:
    Nov 28, 2001
    Location:
    Alabama
    Bought two 12 oz. bags yesterday at Walgreens for 5.00


    bout the best price to be found around here. Only bad thing is the wife wanted to try one and now she is hooked on them.

    Only one bag left and we have already opened it. Probably be gone by the end of the day.
     
  13. .45Kevin

    .45Kevin Weapons Trainer

    Messages:
    200
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Jan 24, 2003
    Location:
    East coast
    Harris Teeter has a HUGE bag...already shelled. $5.00 Sunkist, I believe. The only problem is since they are already shelled, you eat them by the handful and at least once a bag you get one so rotten you have to go wash your mouth out. YUCK!!! Never have that problem when you shell 'em yourself. Guess I don't eat the dark, gross ones when I go at the one at a time pace!;0
     
  14. Walter45Auto

    Walter45Auto

    Messages:
    1,545
    Likes Received:
    3
    Joined:
    May 26, 2004
    Location:
    Dallas, TX
    I love them. They're great to take camping.


    ;g






    ;8 ;I