close

Privacy guaranteed - Your email is not shared with anyone.

Dirt Cheap Dinners

Discussion in 'The Okie Corral' started by Restless28, Mar 6, 2012.

  1. Restless28

    Restless28

    Messages:
    16,152
    Likes Received:
    2
    Joined:
    Jun 10, 2008
    Location:
    Solsbury Hill
    We are going back on a "beans and rice" food budget. Other than rice and beans, S.O.S., pintos and cornbread, what ate some of your cheap dinners?
     
  2. USMCsilver

    USMCsilver Boat Life ©

    Messages:
    13,024
    Likes Received:
    149
    Joined:
    Oct 8, 2001
    Location:
    Middle of SC
    Kill ****.

    Buy a food processor.

    Invest in Ziploc and/or vacuum sealer and a freezer.

    Done.
     

  3. bsg1

    bsg1

    Messages:
    2,440
    Likes Received:
    2
    Joined:
    Aug 31, 2009
    Location:
    Southern California
    i sometimes eat a few peanut butter jelly sandwiches with a glass of milk. the jelly must be Welch's grape jelly, and applied conservatively.
     
  4. Folsom_Prison

    Folsom_Prison Brew Crew

    Messages:
    27,641
    Likes Received:
    4,881
    Joined:
    May 2, 2010
    Location:
    Midwest
  5. arclight610

    arclight610

    Messages:
    3,038
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Dec 2, 2009
    Salisbury Steak: Ground chuck or hamburger mixed with some garlic salt and pepper, pressed into patties 3/4" thick. Broil on each side for about 7-8 min.

    Mushroom Gravy: Saute fresh or canned mushrooms with butter. Get 2 of those cheap brown gravy mix packets and make. Add the mushrooms and some red wine.

    Mashed Potatoes: Can be box or fresh.

    Serve steak and mashed potatoes. Pour generous amounts of gravy over everything.
     
  6. 427

    427

    Messages:
    6,997
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Nov 23, 2009
    Location:
    KUMSC
  7. JohnnyReb

    JohnnyReb Lifetime Member

    Messages:
    4,134
    Likes Received:
    163
    Joined:
    Sep 20, 2004
    Location:
    FEMA REGION III
    I like to buy those discounted packages of cut up stew beef, an onion, and sometimes green peppers. Add to skillet and fry. A cheap box of mashed potatoes and some A1 sauce and you have a meal.


    Probably around $5 and can feed two.
    Outdoor Hub mobile, the outdoor information engine
     
    Last edited: Mar 6, 2012
  8. Easterbrook

    Easterbrook Wagon Burner

    Messages:
    9,369
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Jan 21, 2007
    Location:
    In my teepee.
  9. *ASH*

    *ASH* FURBANITE

    Messages:
    5,038
    Likes Received:
    5,377
    Joined:
    Jan 12, 2008
    Location:
    I REAP what YOU sow
  10. Angel

    Angel

    Messages:
    350
    Likes Received:
    92
    Joined:
    Jan 4, 2000
    Location:
    Florida
    "Comida de los pobres" or Poor peoples food.

    White rice and fried eggs.
    Add a can of sweet corn and you have all the major food groups :)

    Actually one of my favorites.
     
  11. arclight610

    arclight610

    Messages:
    3,038
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Dec 2, 2009
  12. geofri

    geofri Poikilotherm™ Lifetime Member

    Messages:
    7,470
    Likes Received:
    332
    Joined:
    Apr 10, 2008
    Location:
    Below sea level.
  13. michael e

    michael e

    Messages:
    2,811
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Nov 20, 2010
  14. michael e

    michael e

    Messages:
    2,811
    Likes Received:
    3
    Joined:
    Nov 20, 2010
    As for cheap meals. Grilled cheese, peanut butter n jelly. Can of chilli, fritos. Hamburger helper
     
  15. NH Trucker

    NH Trucker Needs coffee...

    Messages:
    2,818
    Likes Received:
    400
    Joined:
    May 4, 2009
    Location:
    Concord, NH
    Chicken thighs, drumsticks, or whole leg quarters are usually pretty cheap. Grocery stores around here usually sell them for $.69/lb. Pick up a bunch of that, and it can go a long way. If you have a wholesale food distributor (places that sell to grocery stores and restaurants, NOT BJ's, Sams, etc.), you might be able to save even more money setting up an account with them and buying in bulk. My company lets regular people set up accounts and purchase through them. Usually the wholesale bulk prices are half per pound what you'd spend at grocery stores. The only downside to that is you'd need a big freezer, because cases of chicken run 40 pounds. To put that in perspective though, my price on leg quarters averages $.40/lb, so that's 40 lbs of chicken for $16, and I can use the leftover bones to make soup.

    There's also Ramen when all else fails. Around here you can get a 12 pack for $2.50. Throw in the meat of your choice to compliment the flavor, maybe a veg, and you have some cheap eats. You can usually find bulk rice for cheap too.
     
    Last edited: Mar 6, 2012
  16. Restless28

    Restless28

    Messages:
    16,152
    Likes Received:
    2
    Joined:
    Jun 10, 2008
    Location:
    Solsbury Hill
    Busted. Guilty as charged
     
    Last edited: Mar 6, 2012
  17. G-Lock808

    G-Lock808

    Messages:
    704
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Aug 17, 2009
    Location:
    Mid Pac.
    Don't know if u like spam, but, spam n Mac. Dice spam, pan fry, cook Mac n cheese, mix enjoy!!! Or, ramen cooked with an egg. Cook ramen, crack egg, beat it in/scramble with the ramen and broth when u take off burner.
     
  18. G-Lock808

    G-Lock808

    Messages:
    704
    Likes Received:
    0
    Joined:
    Aug 17, 2009
    Location:
    Mid Pac.
    Over easy, on top of rice, mix egg with rice and shoyu.
     
  19. cyphertext

    cyphertext

    Messages:
    2,595
    Likes Received:
    218
    Joined:
    Jan 6, 2004
    Location:
    Dallas
  20. TBO

    TBO Why so serious? CLM

    Messages:
    52,159
    Likes Received:
    32,695
    Joined:
    Dec 21, 2002
    Location:
    1504 South 7th Street, Minneapolis, MN 55454
    Ramen Noodles