close

Privacy guaranteed - Your email is not shared with anyone.

Think a gallon of gas is expensive?

Discussion in 'The Lighter Side' started by KY Moose, Aug 6, 2004.


  1. KY Moose

    KY Moose
    Expand Collapse

    Joined:
    Nov 18, 2001
    1,176
    272
    Location:
    Republic of Northern Virginia
    [​IMG]
    Think a gallon of gas is expensive? This makes you think, and also puts things in perspective.


    [​IMG]
    Lipton Ice Tea 16 oz $1.19 ...........$9.52 per gallon


    [​IMG]
    Ocean Spray 16 oz $1.25 .......... $10.00 per gallon


    [​IMG]
    Gatorade 20 oz $1.59 ..... $10.17 per gallon


    [​IMG]
    Diet Snapple 16 oz $1.29 .......... $10.32 per gallon


    [​IMG]
    Evian water9 oz $1.49..........$21.19 per gallon?


    [​IMG]
    Brake Fluid 12 oz $3.15 ........... $33.60 per gallon


    [​IMG]
    Scope 1.5 oz $0.99 ........$84.48 per gallon


    [​IMG]
    Pepto Bismol 4 oz $3.85 ........ $123.20 per gallon


    [​IMG]
    Vick's Nyquil 6 oz $8.35 .... $178.13 per gallon
     

    Wanna kill these ads? We can help!
  2. Tvov

    Tvov
    Expand Collapse

    Joined:
    Sep 30, 2000
    4,463
    309
    Location:
    CT,USA
    Gotta love water at $21 per gallon.....
     

  3. Wicked96SS

    Wicked96SS
    Expand Collapse
    Typical Gun Nut
    Millennium Member

    Joined:
    Mar 19, 1999
    369
    0
    Location:
    Woodbridge, VA
    Yes, very interesting, but I don't use 4 gallons of ANY of that stuff daily... I do gasoline.

    As for the water, get a Brita and be done with it! ;)
     
  4. mhambi

    mhambi
    Expand Collapse
    κολασμένος
    1. Project Mayhem

    Joined:
    Sep 25, 2001
    12,273
    2,006
    Location:
    215

    good point, but still fun.


    http://www.youngliving.us/

    they sell essential oils. Rose goes for $208 per 5 ml. That's $41.60 per ml.

    There's 3785.412 ml's per gallon.

    that works out to $157,473.14 per gallon.





    course I failed several math classes.... ;)
     
  5. TKM

    TKM
    Expand Collapse
    Shiny Member
    Lifetime Member

    Joined:
    Mar 18, 2000
    1,648
    27
    Location:
    Just another ball of mud.
    I've never had to use more than a half gallon of Nytol to get through a shift, but I have to drive all day.
     
  6. vafish

    vafish
    Expand Collapse

    Joined:
    Mar 21, 2003
    16,541
    29
    Location:
    Commonwealth of Virginia
    Yeah but what would you charge if you had to squeeze rose bushes hard enough to get oil out of them? (or do they stomp them like grapes for wine?)

    Those thorns hurt!
     
  7. 1911lover

    1911lover
    Expand Collapse
    Fiddler1911

    Joined:
    Apr 25, 2004
    202
    0
    if u need a gallon of pepto bismal......?