Mild Prepping

Discussion in 'GATE Survival & Preparedness' started by JMS, Dec 22, 2012.

  1. JMS

    Expand Collapse

    May 6, 2007
    If I wanted to have enough food and water for a month or two, is it significantly more expensive to buy per packed food such as Mountain House, etc vs. putting away my own foods?

    I.e. are the products/process to keep my own food fresh for 25+ years without worrying about rotatating more cost prohibitive then spending it on the aforementioned pre packed foods. Thanks.
  2. JC Refuge

    JC Refuge
    Expand Collapse
    GT Sponsor
    Staff Member

    Oct 8, 2007
    I'm not going to be able to give you a simple response to this.

    The costs involved in putting up your own storage foods include equipment, supplies, know-how, and the value of your own time.

    If you are generally a do-it-yourselfer and if you tend a large garden, you can cost-effectively dehydrate, freeze, and/or can your own foods. Know that, often, home-canned or dehydrated foods are not going to have the same long shelf life that can be had with quality commercially prepared storage foods.

    But if you eat what you store and rotate your stocks, that should not be an issue.

    For most folks, doing a little of both: home-canned/dried as time and energy allows, as well as purchasing commercial storage foods that are quick and easy to fill up your larder. No reason you have to do one or the other if you take a comprehensive view of preparedness.

    So to determine cost savings to be had in doing it yourself? ... the biggest factors are:

    1. Where are you going to acquire your food that you are going to can or dehydrate (are you going to raise it yourself or are you going to buy it from the grocer or a farmer's market, etc.?)

    2. How big is the learning curve going to be for you and how much are you going to have to invest initially in equipment and supplies.

    3. How much time do you have to invest in home preparation and what is your time worth?

    Of course another factor to consider is how important it is to have the knowledge and ability to process foods for storage should the time come when that is necessary (not just as an option as it is today).

    Last point to consider with commercial storage food that is legitimately good 25-years on the shelf ... it's pretty much a certainty that today's price for the MH food you purchase is going to be a bargain if you sit on it for a while given the steady inflation in food and other necessities. Not needing to rotate and replenish the food means your initial investment is appreciating in dollar value over time.

    So--it has to be a personal decision ... based on your near-term budget, your outlook for the future, and your lifestyle.

  3. Andy4106

    Expand Collapse

    Dec 28, 2008
    im in the same boat right now.
    i live in the country somewhat and power outages, heavy snow fall, ect can leave you mostly stranded.
    i have a generator, a well built 4x4, a tractor for snow removal. propane to run my fireplace for warmth.

    im working on food and water now. i was thinking of doing MH because i do not want to invest as much money right now into gardens, dehydrators, ect. im still fairly young and do not have the patience yet for it.

    once i have my water situation covered ill start on food. im looking for roughly 2-3 months worth of food and water.
    end all be all dream would be to have a well put it. but ive had a few contractors come out and its looking fairly expensive right now.

    i would like to do the MH since it will be "easy" for the most part. and the servings are 2.5 and not the normal 4 like most other places. i only have myself and my wife to care for.
    let us know what you end up doing! i ordered a sample from MH, i havent received it yet though.
  4. tom mac

    tom mac
    Expand Collapse

    Jan 10, 2014
    MH makes it easy, buy, store, basically forget as it's got a 25+yr shelf life (with the cans, 7+yrs with mylar 2.5 servings). It allows storage where you may or may not have easy access. ( btw, IMO, I've tasted a few and MH is in the top 3, variable being actual food type/choice )

    Normal can foods have a few yrs shelf life +/-, based on type... it requires you to rotate now and then an use a bit of thinking. Good side is you have better choices as to you regular eating habits.

    I find using both works out to the best... MH and normal items seem to give the best balance.
  5. smokeross

    Expand Collapse
    GTDS Member #49

    May 15, 2011
    Big bag of rice. Instant potatoes, bag of dried beans, top ramen, and rotate.

Duty Gear at CopsPlus